Vítejte na našem webu zabývajícím se rc vrtulníky a modelařinou vůbec.

1.jpg

Naše letiště využívá Slezská univerzita v Opavě

Slezská univerzita v Opavě nasazuje drony

Někteří z vás již jistě zaznamenali, že se na letišti v Opavě-Kylešovicích od dubna tohoto roku občas objevují nové tváře, létající zejména s vícevrtulovými helikoptérami. Už je to tak. Robotická laboratoř filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě pořídila několik strojů, které si postupně představíme v následujících článcích, včetně jejich vybavení. Nyní jen jejich stručný výčet. Jde především o elektřinou poháněné oktokoptéry DJI S1000 a Mikrokopter Okto XL, známý kvadrokoptér DJI Phantom 2 a velké bezpádlo s benzínovým motorem GSR260Z, které prošlo významným upgradem. Do budoucna plánujeme nákup dalších strojů a jejich vybavení.
Napadla vás otázka, co má robotika společného s létáním? Na to je vcelku jednoduchá odpověď. Robotem se dá nazvat jakýkoli stroj vykonávající autonomní nebo člověkem řízenou činnost za účelem usnadnění práce člověku, v některých případech i zpřístupnění činností, které by pro člověka byly nebezpečné nebo nemožné. Z výše uvedeného je jasné, že i bezpilotní letadla a modely do kategorie robotů patří. 
V rámci výuky oboru Informatiky na SLU v Opavě se dají naše vrtulové krásky využít pro mnoho různých disciplín – studenti se na nich učí různé techniky programování, vzdálené komunikace, zpracování obrazových informací, umělé inteligence. Pokud se to vše spojí dohromady, jsou možnosti téměř nevyčerpatelné. Zajímá-li vás tato problematika více, nebo máte-li nějaký zajímavý nápad, rádi o tom s vámi podiskutujeme.
K dispozici máme pro upevnění na helikoptéry různé druhy kamer, od standardních přes termovizní až po vysokorychlostní, laserový skener, ultrazvukové senzory, apod. To nám otevírá široké možnosti uplatnění. Na spolupráci jsme již např. dohodnuti s Policií ČR (monitorování území při živelných pohromách, vyhledávání osob při jejich záchraně pomocí termovizní kamery, atd.), s archeology pro mapování území a podpovrchový průzkum, s hasiči pro vyhledávání ohnisek požárů… Využití se rovněž nabízí i pro standardní letecké snímkování a natáčení v rámci různých projektů, ať už jsou to filmové klipy, dokumenty, apod.
V současné době procházíme procesem získání povolení k provádění leteckých prací, které se nám snad zdárně podaří získat. Kdo tuto zkušenost má tak ví, že jde o záležitost poměrně zdlouhavou.
Na závěr bychom rádi uvedli, že si velice vážíme ochotného přístupu pana Solného, který nám vyšel vstříc a umožnil využívat prostory letiště pro naše létání, školení a do budoucna i další akce. Děkujeme!

Jiří Martinů
14.07.2015 12:16:10
helimodelsopava
ERV2.jpg
ERV1.jpg
ERV.jpg
Nový stroj na letišti
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one