Vítejte na našem webu zabývajícím se rc vrtulníky a modelařinou vůbec.

1.jpg

GH-56G benzínový heli motor třídy 50

GH-56G
 
   Provoz motoru jsem zahájil montáží do jednoduchého stojanu. Výfuk jsem použil OS-MAX. Motor jsem opatřil vrtuli zn. MASTER z methylového motoru o objemu 7cm. Motor by snesl i těžší vrtuli, ale při záběhu je vhodné použít vždy lehčí. (jinou jsem stejně neměl). Cílem bylo vytvořit přebytek chladícího vzduchu. Tuto vrtuli jsem použil pro srovnání i u methylového motoru OS SH 50-Hyper. Motor s ní měl okolo 9000 ot/min. Nádrž jsem použil také z letadla a s motorem jsem ji spojil podle zásad použití nádrže bez tlakování. Na páku karburátoru jsem připevnil táhlo, abych mohl motor vládat z bezpečné vzdálenosti od točící se vrtule.
   Na internetu jsem četl mnoho názorů, jakým poměrem mazat. Po dotazu u výrobce jsem obdržel rychlou odpověď. Poměr 1:4 (je to stejný poměr jako u methylu). Na první pohled se může zdát, že je to moc, ale musíme si taky uvědomit, že do motoru jde téměř 3x méně paliva. (tudíž i oleje) Poznal jsem to ihned na letišti před prvním startem. Pár kapek oleje z výfuku mého REXE oproti „kaluži“ z  RAPA kolegy. Výrobce také uvedl, že mohu zakoupit olej u nejbližšího prodejce oleje a bližší specifikaci neuvedl. Upustil jsem tedy od pročítání názorů a příspěvků na různých mániích, jejichž autoři se v mnoha případech pohybují v rovině teorií a někdy ani netuší o čem vlastně píší. Vydal jsem se vlastní cestou.
   Pro první start jsem tedy použil směs v poměru 1:4. Olej jsem použil obyčejný určený do směsi s benzínem pro scootry se sníženou kouřivostí. ( polosyntetika podobná olejům do motorových pil, 1l za cca 140 Kč).
   Do nastavení jehel a karburátoru jsem nezasahoval a doporučené nastavení jsem ani nečetl. Do karburátoru jsem vstříkl několik kapek benzínu a zapojil zapalování. Chvilka napětí. Historický okamžik se přiblížil. Motor naskočil na třetí protočení startérem. Musel jsem poupravit přechodovou a hlavní jehlu. Seřídil jsem ho na zvýšený volnoběh a nechal běžet. Přechody jsem zatím neřešil. Začal jsem měřit teplotu. Teplota na zadní straně válce pod hlavou ( teoreticky nejhůř chlazené místo 90-100°C. Na hlavě válce 80°C. Venkovní teplota 29°C. Nechal jsem motor vyjet celou nádrž a jen kontroloval teplotu. Pro bezproblémový provoz je sledování teploty dle mého názoru zásadní. Benzínový motor nelze chladit větším množstvím paliva jako methylový. Směs by měla být pro daný provoz ideální a to poznáme nejen poslechem, ale hlavně podle teploty. (rozeberu ještě později)
   Druhou nádrž jsem již motor seřídil na cca 4 500 ot/min, zkontroloval teplotu a šel na kafe. Motor jsem ale neustále poslouchal, kdyby došlo k nějaké změně otáček. Motor vydrží s troškou benzínu opravdu dlouho. Stihl jsem ještě několik telefonátů přátelům, kterým jsem tuto radostnou a dlouho očekávanou událost musel oznámit.
   Pravdou je, že motor danou směs lehce zpracovával, ale i přes udávanou sníženou kouřivost oleje, bylo na zahradě ovzduší jako za starých časů na setkaní vozidel značky TRABANT. (Chtěl bych vidět olej bez snížené kouřivosti. To bych asi nebyl na zahradě vůbec vidět)
    Toto není a nebude návod jak motor provozovat. Je to popis mého provozu a  nastavení vyhovující mým podmínkám a přesvědčení. Záměrně se někdy přibližuji k hranicím možností. ( teplota při záběhu, použitý olej …..atd.)
    Motorem na stojanu protekly cca 2l benzínu. Postupně jsem zvyšoval otáčky a upravoval bohatost směsi a seřídil přechody. Motor jsem provozoval při teplotě 140°C bez nejmenších problémů. (hlava měla teplotu nižší). Svíčku jsem zatím nevytahoval a  zatím ani nebudu. Uvidíme kolik vydrží. Jsem celkem zvědav jak bude vypadat. Motor se lehce startuje, dobře chytá a nevynechává. Na stojanu motor točil od 8 500-8 700 ot/min. Po 2l benzínu není záběh zdaleka u konce a určitě se vyplatí ho neuspěchat.
 
                                            Zdeněk Solný
 
MI-8 045.jpg
MI-8 046.jpg
MI-8 047.jpg
MI-8 048.jpg
16.01.2016 12:16:25
helimodelsopava
1
ERV2.jpg
ERV1.jpg
ERV.jpg
Nový stroj na letišti
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one