Vítejte na našem webu zabývajícím se rc vrtulníky a modelařinou vůbec.

1.jpg

Hlídače nízkého napětí

Pípáky
 
Rád bych napsal něco o hlídačích nízkého napětí, známější jsou jako "pípáky", "bzučáky" atd. Pro někoho jsou již známou součástí výbavy a pro někoho  možná neznámou věcičkou. Pokusím se seznámit s použitím pípáku toho, kdo o něm nikdy neslyšel a zároveň rozšířit škálu použití pro již stávající  majitele. A co to vlastně je? Jedná se o malinký měřák napětí (váha cca 5 až 10g), který se připojí na balanční konektor baterie typu Li-xx a v  případě, že napětí  poklesne pod danou nebo nastavitelnou hodnotu začne řvát na celé kolo. Je skvělým řešením do modelů, které mají velký rozsah  letových časů. I pro  vysílače vybavené telemetrií je pípák značně levnější než všelijaká čidla. Píšu "nadšeně" především kvůli dobrým zkušenostem a jednoduchému  provozu.
Představím jenom tři nejpoužívanější druhy, přestože soudruzi z východu jich mají v nabídce mnohem víc. 

Pípák č.1: nejlevnější a nejjednodušší 
  Cena tohoto udělátka je necelé 4 eura v EU skladu, u nás od "překupníků" je k dostání o něco dráž. Přestože je nejlevnější, moc bych ho nedoporučil  především proto, že za stejnou cenu poskytne jeden z dalších pípáků o něco víc. Tady jde o přístroj pro baterie dvoučlánkové a tříčlankové, který i s jedním  bzučákem dokáže nadávat dost nahlas. Jako hranice, kdy začne nadávat, je napětí 3,3 V, to jediné kazí "dojem" pro "tvrdé" baterie je to příliš nízko. Ideální hranice  vybití se pohybuje okolo 3,6V a v baterii by mělo zůstat alespoň 20% kapacity. To vám ostatně ukáže nabíječka po nabití, je dobré toto alespoň většinově  dodržovat, zvedne se životnost baterií. 


Pípák č. 2: o trochu víc rachotu
(první obrázek) 

Co k tomuto napsat, jde akorát o trochu "výkonější" verzi toho prvního, má tak akorát dva bzučáky a pár led diod navíc. Hlavní nevýhodou je stále hranice 3,3V, proč tomu tak je? K tomu se taky dostanu :-) 

Pípák č.3: dobrá volba za 100kč a trocha teorie
 Proč by měl být zrovna tenhle tou nejlepší volbou? Má nastavitelnou hranici alarmu a zároveň na malém LCD displeji zobrazuje napětí celého aku a poté jednotlivých článků. První skvělou vlastností je, že už by se nemělo povést vesele vzlítnout s vybitou baterkou. Rachot, který vydává, si můžete ověřit ve videu níže. Na termické větroně lítající přeci jen trochu víc vysoko nejspíš nestačí, ale i z nějakých 250 m není problém randál slyšet. Hlavní výhodou je tedy nastavitelná hranice, co je na ní tak super? Jde především o maximální životnost baterií. Když použijeme hranici 3,6V se stejnou baterií ( dejme tomu 2,2 Ah klasickou neznačkovou Turnigy) v modelu, kde odběr dosahuje např. 10A, tak nám začne pípák nadávat v podstatě až při těch 3,6V i na plný plyn i když je stažený, souvisí to totiž s legendární "tvrdostí" a " "měkkostí" Li-Pol článků (možná někdy příště). Když zatížíme baterii o kapacitě 2,2 Ah ( 25C- max. tedy 55A) odběrem pouhých 10A napětí klesne pouze nepatrně i při plném plynu a v tomto případě je vhodnou hranicí 3,6V . Máme stejnou baterii, ale zatížíme ji proudem 40A a najednou se budeme divit, že i když máme plně nabito, tak nám začne pípák nadávat po pár minutách letu ze začátku na plný plyn, pak na 90%, pak na 80% atd. Problém je v poklesu napětí při odběru, někomu nadávání nevadí, ale mě vysoce otravuje :-) a řešením je jednoduchý postup. Potřebujeme v modelu používanou baterii, kde je napětí ideálních 3,6-3,7V na článek. Připojíme k modelu a dáme cca 70% plynu. Najednou nám napětí zatancuje a máme tam např. 3,4V. To je ta správná hranice, s kterou bychom měli lítat v daném modelu s danou baterií. Když nám potom za letu pípák zanadává při hranici pod nastavených 70% musíme rychle dolů (reálná využitelná kapacita je ještě o něco větší, máme stále dostatečnou rezervu, ale jak jsem psal, při tomto postupu a používání jde o především životnost). To co tady píšu je velmi individuální s různými bateriemi, jinak se budou chovat kvalitní Polyquest a jinak Zippy Flightmax . Se Zippy 25C se ve stejném modelu akorát nastaví např. 3,3V a Polyquest by měl mnohem menší pokles napětí, takže např. 3,6V. V obou případech jsou pípáky dobrou cestou ke zvýšení jejich životnosti.

Autor článku: Ondřej Kušnír

Poznámky k videu a textu :
1) 
Měl jsem rýmu :D 
2) tvrdostí baterek označujeme to, o kolik klesne napětí při zátěži, čím je to méně, tím lépe (označení 20C, 30C apod.)
11.02.2015 17:59:30
helimodelsopava
1
ERV2.jpg
ERV1.jpg
ERV.jpg
Nový stroj na letišti
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one